دستگاه جوش بریزینگ Brazing Welding

 


بریزینگ یا لحیم­ کاری سخت امروزه به یک علم و هنر اتصال تبدیل شده است که کاربرد فراوانی در صنایع مختلف دارد. با افزایش فهم و درک از ماهیت و رفتار مواد، این هنر اتصال­ دهی توانسته است پاسخگوی بسیاری از نیازهای دنیای امروز باشد. در بسیاری از جنبه­ های تولیدی، لحیم­ کاری سخت یک فرایند اتصال­دهی است که در آن ذوب، سیلان ماده لحیم ­کاری و سپس انجماد ماده پرکننده رخ می­دهد. این فرایند باعث تولید اتصالات متالورژیکی بین مواد زیرلایه می­شود.

لحیم­ کاری سخت یک فرایند تجاری کاملا شناخته شده است که توانایی تولید اتصالات با استحکام بالا دارد. این فرایند کاربرد زیادی در صنایع دارد که به دلیل توانایی آن در اتصال­ دهی فلزات و سرامیک­ها است. این فرایند با ارزش می­تواند به صورت دستی یا اتوماتیک انجام شود و این به طراحی و اجراء فرایند ساخت بستگی دارد. با فرایند لحیم­کاری سخت می­توان به تولید انبوه دست یافت و علاوه بر این فلزات غیرمشابه را نیز به یکدیگر متصل کرد. محصولات لحیم­کاری سخت شامل قطعات کوچک، بزرگ، نازک، ضخیم و حتی اتصالات نبشی است. یکی از مزایای لحیم­کاری سخت آن است که صرفه­ جویی قابل­ توجهی در فرایند تولید حاصل می­شود. امروزه فرایندهای تولید انبوه مورد توجه بسیاری از تولیدکنندگان صنعتی است. لحیم­کاری سخت اصولا برای تولید انبوه و حتی مقادیر کم نیز استفاده می­شود.

واژه لحیم­کاری سخت مجموعه­ای از فرایندها را در بر می­گیرد. در این فرایندها از یک ماده پرکننده استفاده می­شود، سپس مجموعه مواد پایه و فلز پرکننده تا دمای بالاتر از دمای لیکوئیدوس فلز پرکننده و کمتر از دمای سالیدوس مواد پایه حرارت داده می­شود. فلز پرکننده لحیم­کاری سخت فضای بین سطوح مجاور اتصال را از طریق نیروی موئینگی پُر می­کند. واژه دمای لحیم­کاری سخت معمولا به دمایی اطلاق می­شود که ماده حرارت داده می­شود تا فلز پرکننده به راحتی پخش شود. این تعریف فرایند لحیم­کاری سخت را از سایر فرایندهای لحیم­کاری نرم و جوشکاری متمایز می­کند. فرایند لحیم­کاری سخت و نرم ویژگی­های مهم و مشترکی دارند، اما اصطلاح لحیم­کاری سخت مربوط به فرایندهای اتصال­دهی است که بالاتر از ۴۵۰ انجام می­شود، در حالی که فرایند لحیم­کاری نرم پایین­تر از این دما انجام می­شود. لحیم­کاری سخت متمایز از جوشکاری است، زیرا در فرایند لحیم­کاری سخت فلزت پایه ذوب نمی­شوند، در حالی که در جوشکاری مقداری از فلزات پایه ذوب می­شود. فرایند لحیم­کاری سخت به ۳ دسته کلی تقسیم می­شود:

الف)لحیم­کاری سخت فلزات

ب)لحیم­کاری سخت سرامیک­ها

ج)لحیم­کاری سخت فلزات به سرامیک­ها

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *